Związki męsko- żeńskie
Dowiedz się wszystkiego

Męskie uczucia

Jedną z różnic między mężczyznami i kobietami jest odmienne przeżywanie i okazywanie uczuć oraz emocji. Mężczyźni zazwyczaj reagują bardziej gwałtownie, szybko zamykają sprawę. Nie analizują zbytnio i nie roztrząsają problemów. Nie wracają do nich i nie rozpamiętują. Zazwyczaj nie kierują się emocjami, ale są racjonalni i rzeczowi. Są bardziej nastawieni na działanie niż przeżywanie i rozpamiętywanie. Mężczyźni bardziej od kobiet potrzebują niezależności, a granice, jakie stawiają między sobą a otoczeniem, są znacznie większe. Respektowanie tych odmienności zmniejsza niepowodzenia w kontaktach i pozwala na zbudowanie bliskości, zaufania i miłości. Ważne jest także to, że można nauczyć swojego partnera okazywania uczuć. jak to zrobić?

Zacznijmy od tego, ze mężczyzna się  otworzy i będzie okazywał swoje uczucia, tylko wtedy, gdy naprawdę tego chce. Jeśli nie ma ochoty nie otworzy się przed kobietą to oczywiste, zacznijmy zatem od rozpoznania jak jest w waszym przypadku. Nie możesz pomóc swojemu partnerowi jeżeli:

- robisz dla niego więcej niż on dla ciebie
- on ma negatywny i beznadziejny stosunek do życia pod hasłem, „nic mi się nie udaje”
- on oskarża innych o swoje niepowodzenia i odmawia wzięcia odpowiedzialności za swoją sytuację.
- ma nałogi, z których nie chce zrezygnować, narkotyki, alkohol, etc
- wymaga ustawicznego nadzoru
- o wszystko trzeba z nim walczyć
- ma poczucie winy dotyczące wydarzeń z przeszłości.
- nie rozmawia ze swoimi bliskimi, bo pokłócił się wiele lat temu.
- tłumaczy się ze swojego zachowania słowami: „taki już jestem”.
- nie chce rozmawiać o uczuciach, ani czytać tematycznych książek
- mówi wprost, że nie chce się otworzyć.    

W takim przypadku nie ma wielkiej nadziei, że mężczyzna będzie skłonny do tego, aby otworzyć się przed kobietą i że w ogóle zechce rozmawiać o uczuciach. Jeśli natomiast wiemy, ze nasz partner jest skłonny się otworzyć, nauczyć pokazywać uczucia i różne emocje i mówić o nich wprost, to jest szansa na dobry uczuciowo związek. Zacznij od tego, aby  przygotować mężczyznę do rozmowy o waszych relacjach. Niech każdy z was przygotuje sobie listę uczuciowych celów, w której napisze jaki układ emocjonalny go satysfakcjonuje. Potem porównajcie zapiski i skomentujcie je. To ważny moment w życiu każdej pary, bo może być początkiem całkiem nowego postrzegania partnera. Ważne jest abyście oboje poznali swoje cele uczuciowe i stosowali się do ustaleń. Możecie także zrobić plan działania i stosować go na co dzień. Dobrym pomysłem jest samodzielne zrobienie słownika zachowań, dzięki któremu zrozumiecie, że jak partner stwierdza „nie chcę o tym mówić”, to wcale nie znaczy , że Cię już nie kocha.  I pamiętaj, że mężczyźni są dzisiaj w coraz trudniejszej sytuacji. Kobiety stawiają im coraz większe wymagania, oczekują ciągłej dyspozycyjności. Dlatego mężczyźni niekiedy wycofują się w obawie przed koniecznością sprawdzenia się, boją się, że nie sprostają oczekiwaniom.      

Agnieszka Kozłowska
Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW